Sport i rekreacja

Tereny powiatu iławskiego szczycą się bogatą historią i kulturą, ale przede wszystkim różnorodną przyrodą, atrakcyjnymi terenami, rozmaitością krajobrazów, ciszą, spokojem i nieskażoną naturą. Wszystkie te elementy sprzyjają turystyce aktywnej, wypoczynkowi i rekreacji. Zróżnicowanie regionu sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla lubiących aktywny wypoczynek polecamy sporty wodne, turystykę rowerową, konną, pieszą, kajakową, żeglarstwo i windsurfing.

Obecność najdłuższego jeziora w Polsce oraz bliskość Kanału Elbląskiego zachęca do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa i kajakarstwa. Malowniczo położone jeziora i rzeki powiatu iławskiego tworzą wraz z Kanałem Elbląskim szeroki system żeglugi śródlądowej, łączącej okoliczne akweny wodne. Co ciekawe, Kanał Elbląski umożliwia dopłynięcie z Iławy aż do Bałtyku, co każdego roku wykorzystują wytrawni żeglarze i kajakarze, planując swoje wodne podboje. Popularność wyznaczonych tu tras kajakowych i żeglarskich miała duży wpływ na ulokowanie w okolicach licznych stanic wodnych, obozowisk i pól biwakowych.

Stolica powiatu - Iława - ze względu na swoje położenie jest dużym ośrodkiem sportów wodnych. W mieście jest wiele przystani jachtowych i działa sporo wypożyczalni sprzętu wodnego. Wypocząć można na jednej z dwóch miejskich plaż. Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji organizuje w okresie letnim rejsy po jeziorze. Na Małym Jezioraku odbywają się Regaty Oldbojów w Klasie Optymist Yellow Cup. Impreza przyciąga rzesze fanów, zarówno mieszkańców, jak i turystów.

W powiecie iławskim znajdują się niezwykle atrakcyjne tereny dla najbardziej zapalonych miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. Znajduje się tutaj kilkanaście interesujących szlaków. Tysiące kilometrów najróżniejszych tras, ułatwi każdemu dotarcie do wielu wartych obejrzenia miejsc na terenie powiatu i okolic. Chętni mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów oraz znajdujących się w okolicy Iławy ośrodków jeździeckich. Znajdujące się tutaj stadniny umożliwiają latem wypożyczenie koni, bryczek z końmi, naukę jazdy konnej oraz uczestniczenie w zajęciach hipoterapii, zimą natomiast korzystanie z organizowanych tu kuligów.

Na terenie powiatu iławskiego znajduje się wiele uroczych i zacisznych miejsc, stworzonych dla miłośników wędkarstwa i myślistwa. Akweny pojezierza obfitują w bogactwo i różnorodność gatunków ryb słodkowodnych. Także zimą można uprawiać wędkarstwo podlodowe. Corocznie na Małym Jezioraku w Iławie organizowane są przez Iławskie Towarzystwo Wędkarskie Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie, podczas których każdy wędkarz może sprawdzić się w swoim hobby.

W Iławie istnieją również dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Lasy i zamarznięte jeziora to świetne miejsce dla miłośników narciarstwa biegowego, skiringu, bojerów, kuligów, a nawet curlingu, nurkowania podlodowego czy hokeja na lodzie.