„Budowa dodatkowych pomostów pływających w porcie śródlądowym w Iławie”
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 19 lipiec 2017 11:33
- Odsłony: 4444
Wartość projektu ogółem: 634 740,60 zł
Wydatki kwalifikowalne: 632 440,60 zł
Kwota dofinansowania: 512 213,64 zł
Wkład własny: 120 226,96 zł
Projekt realizowany jest przez Powiat Iławski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 6 „Kultura i dziedzictwo”, Działanie 6.2 „Dziedzictwo naturalne”. Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 27 czerwca 2017 r. Podmiotem realizującym przedsięwzięcie
w imieniu Powiatu jest Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie.
Celem głównym projektu jest „Zachowanie i ochrona środowiska przyrodniczego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami przyrodniczymi na terenie Warmii i Mazur”. Projekt dotyczy kontynuacji zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego nabrzeża obejmującego budowę dodatkowych pomostów w porcie śródlądowym w Iławie. Port, który znajduje się wzdłuż pasa nabrzeża jeziora Jeziorak został wybudowany i oddany do użytku w maju 2015 r. Obszar ten zalicza się do szczególnie uczęszczanych przez mieszkańców oraz turystów, w tym przede wszystkim żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Konieczność realizacji przedsięwzięcia wynikała z sygnalizowanych potrzeb środowiska związanego ze sportem i turystyką, oczekiwań turystów, organizacji działających na rzecz turystyki, sportu i rekreacji, a także mieszkańców. W ramach projektu wybudowano dodatkowe trzy pomosty pływające, które zostały oddane do użytku w maju br. Za budowę nowych pomostów, podobnie jak za budowę portu, odpowiadało Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane „IPB” Sp. z o.o. Dwa pomosty usytuowane równolegle do nabrzeża służą czasowemu cumowaniu mniejszych jednostek pływających np. klasy optymist. Natomiast pomost usytuowany przy slipie został wyposażony w półkę cumowniczą ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie z kajaka oraz jego wodowanie i wyciąganie z wody, jak też pełni funkcję wspomagającą naprowadzanie jednostek pływających na slip. Wybudowane pomosty są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Dwa z nich dostępne są z poziomu nabrzeża przy użyciu przejezdnego, akumulatorowego podnośnika, natomiast trzeci dostępny jest poprzez systemowy trap łączący nabrzeże z pomostem.
Właściwe zagospodarowanie nabrzeża jeziora Jeziorak z jednej strony pozwala na zachowanie i ochronę zasobów naturalnych, z drugiej zaś przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miasta i regionu. Inwestycja udostępni kolejnym użytkownikom dziedzictwo naturalne Jezioraka.