Herb i flaga powiatu

Pobierz herb Powiatu Iławskiego w formacie Corel (herb.cdr)
Uchwała Rady Powiatu Iławskiego w sprawie ustalenia zasad używania herbu i flagi Powiatu Iławskiego.

 

Opis herbu Powiatu Iławskiego

Herb Powiatu Iławskiego, przedstawia w polu błękitnym dwa pastorały skrzyżowane złote, między nimi zaś siedem lilii srebrnych, jedna od czoła, po dwie zaś od prawej, od lewej i od podstawy tarczy.
Pastorały biskupie, stylizowane są na podstawie chorągwi biskupstwa pomezańskiego znanej z Chorągwi Krzyżackich Jana Długosza, stanowią odwołanie się do tradycji ziem stanowiących obecny Powiat, które w przeszłości należały do dóbr dwóch biskupstw. Północna część Powiatu wchodziła w skład i biskupstwa pomezańskiego, południowa zaś do biskupstwa chełmińskiego. Lilie wywiedzione zostały z symboliki nawiązującej do Najświętszej Marii Panny, patronki Iławy - stolicy Powiatu, zaś ich liczba nawiązuje do siedmiu gmin wchodzących w skład Powiatu Iławskiego.

Opis kolorów wg skali PANTON:

- błekitny - PANTONE 3005
- złoty - PANTONE Yellow
- srebrny - PANTONE White C

 

Flaga powiatu

OPIS FLAGI POWIATU IŁAWSKIEGO

Płat flagi o wymiarach 5:8 . Flaga przedstawia błękitny płat materii pośrodku którego widnienie godło herbu Powiatu Iławskiego tj. dwa skrzyżowane pastorały złote, pomiędzy drzewcami których pole usiane zostaje siedmioma srebrnymi liliami heraldycznymi w układzie jak w projekcie herbu, lecz bez tarczy.

Opis kolorów wg skali PANTON:

- Błękitny – PANTONE 3005
- Złoty – PANTONE Yellow
- Srebrny – PANTONE White C