Różnorodność narodów - tematem przewodnim tegorocznego spotkania młodzieży polsko-niemieckiej

IMG 6327Współpraca między Powiatem Hof oraz Powiatem Iławskim istnieje już od 2008r. i jest stale pogłębiana poprzez kolejne spotkania mieszkańców powiatów. Jednym ze stałych elementów partnerstwa są spotkania młodzieży. Tegoroczne odbyło się w powiecie Hof w Bawarii.

Głównym celem programu było kontynuowanie wcześniej zawartych znajomości, nawiązywanie nowych kontaktów między młodzieżą, popularyzowanie oraz poszerzanie wśród młodych ludzi wiedzy na temat Niemiec i Polskirozwijanie kompetencji językowych uczestników, motywowanie do nauki języków obcych, rozbudzanie ciekawości, otwartości oraz tolerancji wobec kultury niemieckiej.

IMG 5272

IMG 5206

Po raz kolejny młodzież dowiodła jak szybko można przełamać bariery kulturowe i językowe. Coroczne spotkania pokazują, że nasza młodzież jest otwarta i nie poddaje się stereotypom.

Hasło przewodnie tegorocznej wymiany brzmiało „Różnorodność narodów”.Każdy dzień szykował dla uczestników wymiany wiele atrakcji.

Oprócz walorów turystycznych powiatu Hof i okolic młodzież miała okazję brać udział w licznych zabawach integracyjnych, w tworzeniu własnego „imiennego buttona” czy zwiedzać jeden z najbardziej imponujących zamków w Niemczech - Plassenburg w miejscowości Kulmbach.

IMG 5436

IMG 5468

IMG 5474

Różnorodność narodów przedstawiona została w różnych dziedzinach – jako różnorodność kuchni, języka, tradycji i zwyczajów. Dużo śmiechu i dobrej zabawy przyniosło prezentowanie krajów europejskich poprzez zabawy sportowe – kule Zorbing, walki gladiatorów, inne zabawy sportowe gdzie liczyła się współpraca młodzieży z obydwu krajów.

IMG 5558

IMG 5666

IMG 6327

IMG 6480

Kolejny dzień przeznaczono na zwiedzanie miasta Hof z pięknie zagospodarowanym jeziorem Untreusee, gdzie młodzież miała do przejścia labirynt na otwartym powietrzu oraz trzy trasy w parku linowym. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze starostą Powiatu Hof Oliverem Bar, który w bardzo ciepły sposób przywitał młodzież z Polski i opowiedział o walorach turystycznych oraz gospodarczych regionu.

IMG 6713

Wspomnienia z tegorocznej wymiany pozostaną na pewno bardzo długo w pamięci uczestników spotkania, zaplanowane jest już spotkanie podsumowujące wyjazd. Młodzież od powrotu jest w stałym kontakcie za pomocą portali społecznościowych co pozwala przedłużyć nawiązane kontakty. Podczas trwania programu zostały bowiem pokonane bariery językowe, pogłębione, bądź też nawiązane, nowe znajomości i indywidualne przyjaźnie.

Realizacja projektu wymiany była możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

IMG 5242

Udział w projekcie był dla nas bardzo cennym doświadczeniem, pozwolił nam poznać wielu ciekawych ludzi

- mówią uczestniczki projektu z powiatu Hof.