To już osiem lat przyjaźni polsko-niemieckiej.

P1220568Przyjaźń i partnerstwo z niemieckim Powiatem Hof trwa nieprzerwanie od 2009 roku. Pierwszą umowę o współpracy podpisali ówczesny Starosta Powiatu Iławskiego, Pan Maciej Rygielski i Starosta Powiatu Hof, Pan Bernd Hering w styczniu 2009 roku w Iławie, a następnie w kwietniu tego samego roku podczas wizyty w powiecie Hof. Od tego momentu powstało wiele wspólnych projektów na rzecz i przy współudziale mieszkańców obydwu powiatów. Wizyty młodzieży oraz przedstawicieli powiatów wpisały się już na stałe do kalendarza wydarzeń partnerskich. W ubiegłym tygodniu mieliśmy zaszczyt gościć delegację Powiatu Hof na czele z Panem Oliver Bär, obecnym Starostą Powiatu Hof.

Wśród przedstawicieli Powiatu Hof byli również burmistrzowie gmin Köditz oraz Stammbach - Matthias Beyer oraz Karl-Philipp Ehrler, Radny Powiatu Hof - Ulrich Scharfenberg oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Hof – Christine Franz oraz Stefan Böse, którzy znają te partnerstwo od podszewki, organizując spotkania i uczestnicząc w nich od samego początku.

DSC 0023

DSC 0090
Gości przywitał Starosta Powiatu Iławskiego – Marek Polański wraz z Panem Maciejem Rygielskim, który zapoczątkował to partnerstwo. Goście mieli okazję zwiedzić Port śródlądowy w Iławie oraz mogli poszerzyć swoją wiedzę o najdłuższym jeziorze w Polsce. Nie zabrakło również czasu na rozmowy o planach dotyczących współpracy regionów oraz tematach dotyczących obydwu powiatów. W kolejnych dniach pobytu gości z Niemiec przedstawiono walory turystyczno-gospodarcze Powiatu Iławskiego. Delegacja miała okazję zwiedzić zakład Szynaka Meble w Lubawie, gdzie właściciel Grupy Meblowej Szynaka, Pan Jan Szynaka przedstawił najnowsze rozwiązania technologiczne w branży meblarskiej oraz opowiedział o historii rodzinnej firmy, która obecnie należy do najsilniejszych na rynku meblowym nie tylko w Europie ale i na świecie.W programie była również wizyta w Pałacu w Mortęgach.

DSC 0154

DSC 0143

DSC 0412

Ogromne wrażenie wywarła również wizyta w Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami w Kamionce, jedynym z dwóch takich miejsc na świecie, gdzie swoje umiejętności doszkalają piloci oraz kapitanowie z całego świata. Goście zainteresowali się również historią regionu, zwiedzili Iławę, Szymbark oraz Siemiany. Dowiedzieli się wielu ciekawostek z dawnych czasów, które przedstawił im Pan Michał Młotek oraz Pan Dariusz Paczkowski. Nie mniejszych wrażeń dostarczyła przejażdżka szybką oraz nieco wolniejszą jednostką pływającą po jeziorze Jeziorak.

DSC 0302

DSC 0365

DSC 0007

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem atrakcyjności tego regionu oraz ogromnego rozwoju jaki można dostrzec zarówno w samej Iławie, jak i jej okolicach. Dziękujemy serdecznie naszym partnerom z Powiatu Iławskiego za serdeczne przyjęcie. Jesteśmy zauroczeni gościnnością, życzliwością i pięknem okolicy. Cieszymy się już niezmiernie na możliwość ponownej wizyty naszych przyjaciół w powiecie Hof.“ – tymi słowami pożegnał się Starosta Powiatu Hof i podziękował jeszcze raz za możliwość kontynuowania tej przyjaźni z Panem Markiem Polańskim.
„Dziękuję serdecznie za zaproszenie. Kontynuowanie współpracy z Powiatem Hof leży mi na sercu. Nasze powiaty choć oddalone od siebie blisko 900 km mają wiele wspólnego. Stąd niejedna przyjaźń, która powstała na podstawie tego partnerstwa. Dowodzi to, iż w przyjaźni nie ma żadnych granic” – dodał Starosta Powiatu Iławskiego.
Mówi się, że początki są zawsze trudne, ale w tym przypadku współpraca między powiatami niemal od pierwszych jej dni przełożyła się na konkretne inicjatywy, wspólne projekty i przedsięwzięcia. Można śmiało powiedzieć, że jest ona nie tylko spisaną na papierze wolą współdziałania, ale faktycznie przekłada się na realnie podejmowane inicjatywy z udziałem młodzieży, przedsiębiorców, artystów i zwykłych mieszkańców obu krajów.
Przeglądając kalendarium 8-letniej współpracy nie sposób wymienić wszystkie wspólne przedsięwzięcia. Były wspólne wydarzenia sportowe, misja gospodarczo – kulturalna, konkursy artystyczne, spotkania przedsiębiorców, młodzieży, artystów, udział w projektach, ważnych dla obu powiatów uroczystościach i festiwalach. Wszystkie te kontakty opierają się na przyjaźni, która połączyła oba regiony z Polski i Niemiec.
Dzisiaj, gdy oba powiaty łączy tyle nici wzajemnych kontaktów, słowo „partnerstwo” jest zbyt słabe, by oddać całe ich bogactwo. O partnerach z Hof od początku mówimy – przyjaciele – bo właśnie na przyjaźni, życzliwości i otwartości oparte są stosunki między powiatami.

P1220568

P1220646